Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту
SharePoint

 UkrEnergoPublic - wpDetailsNew

Аналіз роботи

Про режими роботи електричних мереж 750-220 кВ ОЕС України у 2015 році

​​​​​​​​​​​​Об'єднана енергетична система (ОЕС) України має потужні міждержавні електричні зв'язки, які забезпечують можливість обміну електроенергією з енергосистемами сусідніх держав, а саме: Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії, Молдови, Росії та Білорусі.

Протягом 2015 року основна частина енергосистеми України працювала паралельно з енергосистемами Росії, Білорусі та Молдови. Друга частина енергосистеми України, так званий «Острів «Бурштинської ТЕС», працювала паралельно з європейськими енергосистемами – ENTSO-E.

З кінця 2014 року, в умовах дефіциту палива на електростанціях ОЕС України, були припинені поставки електроенергії до енергосистем Молдови та Білорусії, які не відновлювалися протягом 2015 року.

Згідно з контрактами укладеними відповідними підприємницькими структурами здійснювався імпорт електроенергії з ЄЕС Росії (з січня по квітень, з серпня по вересень та в листопаді 2015 року).

Експортні поставки до Польщі по ПЛ 220 кВ Добротвірська ТЕС – Замость здійснювалися лише у деякі періоди липня та з 02 по 10 жовтня 2015 року одним блоком (Б-7 або Б-8) максимальною величиною до 140 МВт. Також, в рамках аварійної допомоги польській енергосистемі, на ПЛ 220 кВ 01.09.2015р. та 15.09.2015року виділявся один блок з максимальним навантаженням 135 МВт.

Експорт електроенергії до Угорщини, Словаччини здійснювався з «Острова «Бурштинської ТЕС» максимальним перетоком потужності до 650 МВт.

Також мережами «Острова «Бурштинської ТЕС» здійснювались транзитні перетоки електроенергії між Словаччиною, Угорщиною та Румунією.

Електроенергія на тимчасово окуповану територію АР Крим та місто Севастополь поставлялася відповідно до укладених відповідними структурами двосторонніх договорів купівлі-продажу електричної енергії. В кінці листопада (20.11.2015р.) були пошкоджені ПЛ Кримського напрямку: ПЛ-330 кВ Каховська – Островська, ПЛ-330 кВ Каховська – Джанкой, ПЛ 330 кВ Мелітопольська – Джанкой, ПЛ-220 кВ Каховська - Титан. Енергозабезпечення Кримського півострова було призупинено. ПЛ-220 кВ Каховська – Титан була відновлена та включена під навантаження 08.12.2015 року. Однак, внаслідок аварійного пошкодження ПЛ-220 кВ Каховська – Титан була знеструмлена в 20:34 30.12.2015 року. Електропостачання в Кримську ЕС повністю припинено.

В наслідок бойових дій в Донбаській енергосистемі була пошкоджена і вимкнена значна кількість ПЛ основної мережі, що призвело до виникнення ізольованих енерговузлів. Так Луганська ТЕС протягом року працювала на збалансоване виділене навантаження. Аварійне відключення енергоблоків Луганської ТЕС, пошкодження обладнання або значний ріст електроспоживання, виділеного Луганського енерговузла, призводили до зниження частоти електричного струму та спрацювання АЧР. Паралельна робота Старобешівської ТЕС та Зуївської ТЕС з основною частиною ОЕС України здійснювалася тільки по мережі 110 кВ до середини лютого (двома або одним транзитом Старобешівська ТЕС – Новотроїцька). В подальшому до кінця 2015 року ці ПЛ 110 кВ були вимкнені через їх пошкодження, що призвело до роботи СбТЕС та ЗуТЕС на ізольований від ОЕС України район. Живлення Краснодонського та Антрацитовського енерговузлів, а також частини навантаження м. Алчевська та Луганська, здійснювалось від ЄЕС Росії по ПЛ 500 кВ Перемога – Шахти.

В умовах дефіциту палива на Трипільскій ТЕС та Зміївській ТЕС погіршився баланс між споживанням та виробництвом електроенергії регіонів Центральної ЕС та Північної ЕС. При проходженні літнього максимуму 2015 року, в умовах роботи на Трипільській ТЕС одного блоку і відсутності генерації на Київських ТЕЦ-5,6,  Харківській ТЕЦ-5, Зміївській ТЕС в перетинах ОЕС України – Центральна ЕС, Північна ЕС та ОЕС України - Київ виникали граничні перетоки потужності, що унеможливило вивід в плановий ремонт ПЛ і окремих мережевих елементів, що входять до його складу.

Протягом року залишалася проблема видачі повної потужності РАЕС, ХАЕС через недостатню пропускну здатність перетину Захід – Вінниця. У зв'язку з цим були ускладнені умови виводу в ремонт ПЛ 220-750 кВ мережі Західної ЕС, які впливають на видачу потужності цих АЕС. Введення в дію в грудні 2015 року ПЛ 750 кВ Рівненська АЕС – ПС 750 кВ «Київська» усунуло вищенаведені проблеми.

Надійність електропостачання півдня ОЕС України в умовах вимкнення в ремонт ліній що входять до перетинів ОЕС України – Дніпро, Одеса, Крим та ОЕС України –Криворізька ТЕС, Одеса, Крим забезпечувалась за рахунок додаткової генерації Криворізької та Запорізької ТЕС. Для недопущення перевантаження обладнання Дніпровської ЕС в ремонтних схемах застосовувалась зміна положень анцапф АТ 750/330 кВ на ПС 750 кВ «Дніпровська» та ЮУАЕС.

​​​​​​