Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту
SharePoint
На головну Укренерго> Повна новина

 UkrEnergoPublic - wpDetailsNew

Основні події

Фахівці Укренерго ознайомились з реалізацією проекту вставки постійного струму на кордоні Грузії та Туреччини

​​​​​​​​​Делегація Укренерго та Американської енергетичної асоціації USEA відвідала Грузію для обміну досвідом з функціонування та розвитку енергосистеми країни та її з'єднання з енергосистемою сусідньої Туреччини.

Українського системного оператора представляли заступник директора з оперативного керування - головний диспетчер ДП «НЕК «Укренерго»​ Віталій Зайченко, директор з комунікацій та міжнародного співробітництва Михайло Бно-Айріян, директор з інвестицій та стратегії Володимир Кудрицький, виконавчий директор науково-проектного центру розвитку ОЕС України Олексій Брехт, спеціалісти служби оптимизації електричних режимів.

 

Основною метою візиту було ознайомлення наших фахівців з програмою реабілітації високовольтних підстанцій та роботою вставок постійного струму (ВПС) на кордоні грузинської та турецької енергосистем. Учасники зустрічі відвідали підстанцію 500 кВ «Ксані», а також оснащену ВПС конверторну підстанцію 500/400/220 кВ «Ахалцихе». Установка вставок постійного струму є частиною масштабного проекту створення системи передачі електроенергії в регіоні Чорного моря (Black Sea Transmission Network Project, BSTN), одного з найбільших інфраструктурних проектів Грузії.


Повітряна лінія 400 кВ Ахалцихе - Борчка використовується переважно для постачання електроенергії з грузинських ГЕС, що дозволило Грузії збільшити виробництво на цих станціях, а Туреччині забезпечило приплив дешевої електроенергії. Лінія також може використовуватись для транзиту електроенергії з Азербайджану до Туреччини. Оскільки Енергосистеми Грузії і Туреччини працюють з різними параметрами, для передачі електроенергії був побудований комплекс, що включає вставку постійного струму і дві перетворювальні підстанції загальною потужністю 700 МВт.

​​

Варто зазначити, що проект був реалізований за донорські кошти у рекордно короткі строки – від початку проектування до введення в експлуатацію великого та складного інфраструктурного об'єкта пройшло трохи більше двох років.

Також у рамках насиченої програми візиту спеціалісти українського системного оператора НЕК Укренерго та грузинського «Грузинська Державна електросистема» (ГДЕ, GSE) представили свої напрацювання в сфері протиаварійної автоматики.


Колеги також обмінялися досвідом використання програмного забезпечення для планування та аналізу режимів роботи енергосистеми, зокрема, добових та тижневих, що є вкрай важливими при функціонуванні конкурентного ринку електроенергії.


«Маємо схожі з грузинськими колегами цілі та шляхи їх реалізації, адже Укренерго має стати повноцінним членом європейського об'єднання системних операторів ENTSO-E, працюючи синхронно з енергосистемами сусідніх країн, що історично мають відмінні від наших параметри та стандарти. Запозичення практичного досвіду реалізації подібних проектів у GSE дозволить Укренерго пришвидшити чимало процесів. Адже ми були вражені термінами та якістю реалізації проекту ВПС на підстанції «Ахалцихе» та й взагалі темпами осучаснення енергетичної інфраструктури Грузії. Це ще раз доводить, що навіть найамбітніші завдання, особливо ті, що стосуються євроінтеграції, реальні, якщо є бажання і воля системного оператора і держави», - підкреслив в рамках візиту директор з комунікацій та міжнародного співробітництва ДП «НЕК «Укренерго» Михайло Бно-Айріян.

​​​​​​